Czym jest hospicjum i co trzeba zrobić, żeby stać się wolontariuszem?

przez | 9 lipca 2021
Zazwyczaj mówi się, iż do hospicjum Katowice idzie się umierać. Jest w wiele racji, jednak sporo rzeczy jest bardzo przekoloryzowana. Co prawda hospicjum to wyłącznie opieka paliatywna w Katowicach, jednakże jest to rewelacyjna opieka, która powinna ukoić nawet najbardziej odczuwającym ból ludziom. Jest to spowodowane tym, iż w hospicjach najczęściej mają dyżury osoby z sercem na dłoni, pragnący pomóc wszystkim osobom.

seniorzy
Trzeba także zwrócić uwagę na wspaniałych wolontariuszy, którzy z potrzeby serca przychodzą do hospicjum, by chociażby zająć rozmową z czującymi samotność chorymi. Czasami nawet tylko bycie wystarczy, aby dać jakiś spokój. Ludzie w takich miejscach cierpią, to fakt, jednak nie tylko to jest ból fizyczne. Bardzo często ci ludzie cierpią psychicznie, ponieważ nie potrafią pogodzić się z losem.

Do takich miejsc zazwyczaj są kierowane osoby, którym potrzebna jest opieka paliatywna (katowickie oddziały opieki paliatywnej) oraz tym, którzy mają niezwykle kiepskie rokowania, zazwyczaj są to nowotwory, nieoperacyjne oraz bolesne. Niesamowicie wielką rolę w hospicjach mają wolontariusze. Oni przecież bez wynagrodzenia chcą wspierać hospicjum i dać to, co mają najcenniejszego swoje dobre serce, miłe słowo, pomoc w podstawowych (i nie tylko) kwestiach. Wolontariusze robią to, ponieważ czują że muszą pomóc.

opieka paliatywna

Autor: Monika Kulej
Źródło: BAREL POLAND
Poza lekarzami codziennie z cierpieniem własnych podopiecznych zmagają się lekarze oraz pielęgniarki. Oni także mają bardzo wrażliwe dusze, którymi pomagają swoim pacjentom. Z pewnością służba w hospicjum nie należy do łatwych, jednak takie miejsca są niezbędne, żeby każdy człowiek miał możliwość umierać w spokoju, pośród otwartych ludzi oraz rewelacyjną i profesjonalną pomocą. Nie wszyscy mogą jednak udzielać się w wolontariacie w hospicjach HospicjumKatowice.plAby móc to robić należy przejść konkretne kursy, wiedzieć, co można, a co nie można, a w szczególności należy mieć do tego serce oraz świadomie potrafić obcować z umierającymi ludźmi, co na dobrą sprawę nie jest takie łatwe.