Czym jest depresja sezonowa?

przez | 9 lipca 2021
Bez wątpienia wielu z nas było w tym stanie nie raz. Zwykle w okresie wiosenno- letnim buzuje w nas energia życiowa i możemy przenosić góry. Wstawanie o świcie nie stanowi dla nas jakiegokolwiek problemu. Możemy przez cały dzień być rześcy, nie odczuwamy ciągot do słodkich i tłustych dań. Czujemy się sprawniejsi i szczęśliwsi. To wszystko dzięki słoneczku, którego w ciągu wiosennych i letnich miesięcy nam nie brak.

Autor: Marcus Vegas

Tymczasem, kiedy nadchodzi jesienna szaruga, siły nas opuszczają.

Jeśli objaśniana problematyka Cię interesuje i musisz ją poznać głębiej, więcej przeczytasz tutaj – to nieco inny punkt widzenia na tę tematykę.

Bywamy senni i rozdrażnieni. Najchętniej zostalibyśmy w łóżku przez cały dzień.

Jeśli w opublikowanym tutaj wpisie nie ma intrygującej Cię informacji, to kliknij ten odnośnik i zobacz sam (https://optyk.wroc.pl/do-dali/) inny tego typu tekst.

Wyjątkowo trudno nam rano zbierać się do pracy, a swoje zmęczenie staramy się zlikwidować kilkoma kubkami mocnej kawy, która jedynie podnosi nam ciśnienie i stajemy się dużo bardziej zdenerwowani. Dzieje się tak poprzez brak promieni słonecznych. W ten sam sposób reaguje na taki stan przyroda, która na sezon zimowy po prostu zasypia. My niestety nie możemy sobie pozwolić na tego typu luksus. Stąd też musimy sobie w jakiś sposób dawać radę ze schorzeniem, które specjaliści określili jako depresja sezonowa – dowiedz się.

Jest to zespół dolegliwości, na które skarżymy się właśnie w okresie jesienno- zimowym, czyli wtedy kiedy światła słonecznego jest zbyt mało.Nie mamy wówczas skąd brać życiowej energii. Spada nasza odporność, co sprawia, że szybciej łapiemy różnego rodzaju infekcje. Aby naprawić sobie nastrój, opychamy się wszelkimi łakociami. Czujemy też duży głód, stąd też posiłki w tym okresie zawierają w wielkich ilościach tłuszcz i węglowodany.

Kiedy dusza choruje

Autor: Bird&Co.
Źródło: Bird&Co.

Czasem jednak tęsknota za życiodajnymi promieniami słońca owocuje poważniejszymi problemami, nawet na tle psychicznym. Są tacy, którzy nie są w stanie sobie poradzić z warunkami, jakie panują na zewnątrz. Bardzo często ignorujemy oznaki takiej depresji i nie reagujemy odpowiednio wcześnie, co następnie skutkuje poważnymi zaburzeniami.

W leczeniu tego typu chorób wykorzystywana jest zwykle terapia za pomocą światła. Specjalna lampa do fototerapii może pomóc nam funkcjonować z brakiem naturalnego słońca. Jest ona niezwykle często wykorzystywana w krajach Europy Północnej, gdzie panują noce polarne.