Czym jest alergia i w jakiej sytuacji się może pojawić? Jakie są sposoby, żeby ją zmniejszyć? Jak ją leczyć?

przez | 9 lipca 2021
Alergologia to dziedzina medycyny, zajmuje się wykrywaniem oraz leczeniem różnorakiego rodzaju alergii. Alergie jak wiemy, to nieprawidłowe reakcje organizmu na bodźce zewnętrze, jakie określamy alergenami. Odpowiedzialny jest za nie nasz układ immunologiczny.

Jesteśmy w stanie wyróżnić parę rodzajów alergenów. Jedne z nich to alergeny pokarmowe, jakie przyjmowane są do naszego organizmu z pożywieniem, kolejne alergeny kontaktowe – dość często uczulające naszą skórę, inne alergeny wziewne, jakie wdychane są przez układ oddechowy, a jednocześnie różnego typu lekarstwa, antybiotyki i środki znieczulające. Lekarz alergolog będzie najbardziej pomocny nie tylko w takiej sytuacji, jak stwierdzimy, iż cierpimy na alergię. Często tak się dzieje, iż zaobserwowane objawy chorobowe nie powinny jednoznacznie świadczyć o reakcji uczuleniowej, coraz częściej natomiast niezbędne jest wykonanie testów alergologicznych (cały artykuł).

uczulenie u dzieci

Autor: Vileda
Źródło: Vileda

Do najbardziej znanych alergenów możemy zaliczyć kurz, roztocza i pyłki roślin. Po stwierdzeniu alergii, w wielu sytuacjach jesteśmy w stanie wybrać terapię, która polega na odczulaniu, czyli stopniowym podawaniu niewielkich dawek alergenu. Alergia właściwie dotyczy ludzi w każdym wieku. Tego typu choroba alergiczna jest atopowym zapaleniem skóry, która bardzo często ustępuje przed skończeniem dziesiątego roku życia, zaś w późniejszych latach może wystąpić astma oskrzelowa. Jeżeli objawy alergii dotyczą układu oddechowego, to tak jak w przypadku astmy oskrzelowej, z pomocą pojawia się pulmonolog.

Dosyć często jednakowoż alergia może pojawić się w najmłodszym wieku, w tego typu zdarzeniu ze wsparciem przychodzi alergolog https://www.as-med.com.pl/alergolog/ dziecięcy. Zależnie od miejsca, gdzie mieszkamy realna jest bardziej profesjonalna oferta tego typu usług, pomimo to najbardziej optymalne możliwości mamy w większym mieście, tak więc jak alergolog legnica dziecięcy Warszawa będzie faktycznie najbardziej przemyślaną destynacją.

Nie możemy faktycznie bagatelizować żadnych tego typu objawów, zwłaszcza w przypadku naszego dziecka. Dlatego warto skonsultować się ze specjalistą – przejdź do Jak nie będziemy o tym pamiętać i to zbagatelizujemy, to w przyszłości mogą z takiego powodu pojawić się inne trudności. Z tego więc powodu nie możemy z pewnością tego lekceważyć, dzięki temu unikniemy niepotrzebnych komplikacji życiowych.