Co to jest pedodoncja?

przez | 9 lipca 2021
Stomatologia to dziedzina leczenia wyróżniająca się licznymi specjalnościami. Jedną z nich jest właśnie pedodoncja, innymi słowy stomatologia dla dzieci.
Pedodonta specjalizuje się w chorobach ząbków dzieci jak też wadami zgryzu u maluchów.

wizyta
Ciąża, USG

Autor: iStock
Źródło: iStock
Dziedzina ta została wydzielona ze względu na odmienną budowę zębów oraz całego układu stomatologicznego maluchów. Z odmiennej budowy wynikają charakterystyczne kłopoty, jakie dotykają uzębienie maluchów. Pedodonta trudni się ich kuracją, ale również leczeniem schorzeń błony śluzowej i korekcją wad zgryzu u maluchów. Tym trudni się właśnie pedodoncja (zobacz www.welldent.wroclaw.pl/uslugi/implanty-wroclaw/) Wrocław jest miastem w którym bez kłopotu znajdziemy takiego lekarza.
napar

Autor: lumiere
gabinety odontologii dla dzieci nierzadko są celowo przygotowane pod kątem małych pacjentów. Jest to ważne, albowiem wizyta u dentysty prawie zawsze jest dla dziecka źródłem stresu. Kolorowy, w wyższym stopniu przyjazny gabinet oraz zabawki pomagają złagodzić nerwy generowane poprzez wizytę u dentysty. Warto mieć na uwadze, iż w trakcie wyrzynania zębów ujawniają się nierzadko wady zgryzu, a same zęby są szczególnie narażone na próchnicę. Z tego względu na przegląd dentystyczny należy wybierać się z potomkiem nie rzadziej aniżeli raz na pół roku. Przed pierwszą wizytą u dentysty należy przeprowadzić konsultację, w szczególności jeśli dziecko boi się stomatologa.

W trakcie takiej wizyty maluch ma okazję zaznajomić się dentystą, obejrzeć gabinet a także znajdujące się w nim przyrządy, co pomoże zredukować stres podczas przyszłych koniecznych zabiegów. Pamiętaj, sprawdzaj maluchowi ząbki każdego dnia, monitoruj prawidłowość czyszczenia, wyrabiaj dobre przyzwyczajenia oraz sam dawaj przykład.