Cechy idealnego fizjoterapeuty?

przez | 9 lipca 2021
Gdyby porównać wykonywane zawody do pewnych metaforycznych skojarzeń, fizjoterapeuta mógłby być uzdrowicielem wyposażonym w szereg cudownych technik medycznych, które przywracają do życia. Sięgając w dziedzictwo kulturowe można rzec, że mógłby być takim rodzajem „Jańcio Wodnika” z obraz Jana Jakuba Kolskiego, ale rzecz jasna jest to zbyt mocne nadużycie. Na czym więc dokładnie polega jego praca?

„Jańcio Wodnik” miał dar, bo przywracał do życia wodą, fizjoterapeuta zaś to osoba z pragmatycznymi, sprawdzonymi naukowo umiejętnościami rehabilitacyjnymi, które prawidłowo stosowane wpływają na powrót do zdrowia. prawidłowo, bo nie można po przeczytaniu jednej publikacji powiedzieć – zostałem fizjoterapeutą, podobnie, jak po wspaniałym masażu, którym uraczyliśmy własną dziewczynę nie możemy być przekonani, iż jesteśmy masażystami. Fizjoterapia to nauka oraz praktyka, stałe dochodzenie do perfekcji. Co najważniejsze, praca z człowiekiem, z ciałem ludzkim to stosowny powód, iż tego typu zajęcie mogą wykonywać jedynie prawdziwi profesjonaliści.

rankinglekarzy

A popyt na te usługi rośnie, bo postępujące starzenie się społeczeństwa determinuje wyszukiwanie osób, którzy znają się na rehabilitacji a także łagodzeniu bolączek zaawansowanego wieku. Kto, jak nie fizjoterapeuta (czytaj dalej) odpowiednio zainterweniuje, gdy coraz bardziej niedomagamy na starość?

Każdy fizjoterapeuta Gdańsk powinien posiadać wystarczającą wiedzę z dziedziny anatomii, biologii, fizjologii, patologii. tak samo ważną jednakowoż częścią wiedzy w tego typu zawodzie jest opanowanie psychologii człowieka, a jednocześnie właściwości osobowościowe – umiejętność rozumienia, czyli empatia. są bowiem zdarzenia, że pacjent przestraszony cierpieniem może odmawiać pragnienia brania udziału w rehabilitacji. W tego typu warunkach fizjoterapeuta (https://www.vivamedica.pl/?onas), z jednej strony optymalnie przygotowany w obszarze psychiki człowieka wie, w jaki sposób dotrzeć do takiego człowieka, z drugiej – empatia, zrozumienie swojego pacjenta to optymalna droga do lepszej kooperacji.

Najważniejsza jest jednakowoż wiedza fachowa, ta, która składa się na nienagannego specjalistę w danej dziedzinie. należy poznać wszelką paletę terapeutycznych zabiegów, co stanowi esencję fizjoterapii. mówimy tu o ergoterapii, hydroterapii, kinezyterapii, balneoterapii, a także o masażu leczniczym. Wiedzę tą najlepiej zdobyć na studiach. Właściwie w jakimkolwiek wielkim mieście jest to do zrobienia. Fizjoterapeutą można zostać w Gdańsku, Warszawie czy Krakowie, a także w mniejszych miastach.