By mieć język za zębami

przez | 9 lipca 2021
Żyjemy w świecie, w okresie, kiedy należy posiadać język za zębami w jakiejkolwiek sytuacji, w świecie, gdzie „koniec języka za przewodnika”, w którym styl mowy może szokować, zdumiewać, drażnić, na pewno zaś nie pozostawia nikogopasywnym.

dzieci

Autor: Pradeep Sanders
Źródło: http://www.flickr.com
Na początek jednakże, jak w tego typu świecie radzą sobie ludzie, którzy mają trudności z mówieniem, z normalnym wysławianiem się? Łatwo to oni pewnie nie mają. rozpoczyna się od problemów, gdy zaczynamy składać wypowiedzi, już od początku spostrzec można, że coś szwankuje. I tak przez wszystkie wiele lat, przez pokonywane etapy nauki, aż po studia oraz rynek pracy, w której bez odpowiedniej prezencji słownej jesteśmy zdani na niepowodzenie. Osoby doświadczone tymi dolegliwością od początku mają wizyty ze specjalistą od „naprawy” mowy – z logopedą. Logopeda Poznań może zajmować się po prostu poprawianiem mowy na każdym jej etapie rozwoju, taki rodzaj określamy logopedią ogólną oraz minimalizowaniem wad, uszkodzeń mowy (logopedia specjalna).

Nawet, kiedy twoje dziecko nie ma kłopotów w artykułowaniu swoich myśli, lecz czyni to niedbale, sepleni, mówi niewyraźnie itd., nadaje się na konsultację u logopedy. Wielu o tym nie zawraca sobie głowy, ale wyrażania języka werbalnego uczymy się przez całe życie. Nie powinno się wszak przyznać, że nasz język się skończył i to koniec, już nic więcej w tej kwestii nie poradzimy. Ile razy zdziwiłeś się tym, że przestudiowałeś jakiś tekst, w którym było słowo (czy raczej pojęcia) o dziwnie brzmiącym znaczeniu, niepoznanym przez ciebie pierwotnie. Przeczytaj je jeszcze raz, natknij się na nie w następnym tekście, czasopiśmie, a może się ono ugruntować już na zawsze twoja mowa zostanie wzbogacona o taką kolejną słowną cegiełkę (przydatne informacje).

dzieciaki są mistrzami w takiej sztuce, ale uwaga, z równą mocą przejmują od nas literacką, piękną polszczyznę, lecz także wulgaryzmy, więc tych ostatnich należy się wystrzegać, gdy są w pobliżu. Z innej strony łatwo się mówi i zgodnie z powiedzeniem, iż to „ulica wychowuje”, jest w tym niestety dużo prawdy. Nie musisz egzystować w dużym mieście, w Warszawie na Pradze, w Krakowie na Nowej Hucie, w Łodzi w dzielnicy Bałuty czy w Poznaniu (Dębiec, Jeżyce), żeby twoje dziecko „przesiąknęło” tym charakterystycznym slangiem. Język ulicy w każdym miejscu jest obecna i nie wybronimy przed nią naszego dziecka, warto jednakowoż, by nadrabiać w domu zaległości.

Sądzimy, że ten artykuł Ci się podoba. Jeśli tak, to na danej witrynie www (https://okulistyka-jedrzejczak.pl/) możesz znaleźć kolejne zajmujące informacje. Napisz o swoich odczuciach.