Alergia sezonowa

przez | 9 lipca 2021
niemiłe to, kiedy wychodzi słońce, temperatura rośnie, resztki śniegu roztapiają się, a my, alergicy zaczynamy kichać i generalnie dziwnie się czuć. przechadzki czy porządki na świeżym powietrzu przyprawiają o ból głowy, katar i nieprzyjemne samopoczucie, a my sobie dumamy i podziwiamy ciut z zawiścią tych wszystkich, którym nie doskwiera alergia. No coż… pomimo tego typu utrudnień nauczyliśmy się żyć z tego typu chorobą.

co to istotnie jest ta cała alergia, ta znajomo brzmiąca, ale niepoznana odpowiednio, zwłaszcza przez osoby nietkniętych jej natarczywym działaniem?

Alergia jest obecna, gdy organizm działa nie tak jak powinien, na czynniki, które organizm powinien zlekceważyć. Tak się jednak nie dzieje i pojawia się zmartwienie. Przyczyną są alergeny znajdujące się, między innymi, w pyłkach roślin, jedzeniu, nieczystościach…

tabletki

Autor: peace6x
Źródło: http://www.flickr.com

Układ odpornościowy, jak sama termin wskazuje ochrania organizm przed tego typu, z pozoru niewinnymi drobiazgami. Z pozoru, gdyż organizm alergika pracuje nieznacznie inaczej. Otóż, bada czy występujący czynnik to wróg.

Jeśli ten artykuł jest według Ciebie wartościowy to sprawdź serwis, w którym są tego typu informacje. One z pewnością będą dla Ciebie przydatne.

Jeśli spowoduje to alarm organizm rozpocznie się bronić, a jak to, już każdy alergik wie idealnie: kichanie, zakażenie spojówek, alergiczny nieżyt nosa, kaszel…- kontynuuj czytanie artykułu.

Można wyróżnić dwie najbardziej znane rodzaje alergii. Pierwsza z nich to alergia – nasze linki – wyziewna (substancje, które są odpowiedzialne za uczulenie dostają się do organizmu przez układ oddechowy – inhalacja), druga – układem pokarmowym.

Na szczęście, z łatwością da się walczyć z alergią, potrzeba tylko zastosować się do kilku zasad. Jeśli cierpimy na alergię pokarmową, najlepiej, jak będziemy wystrzegać się tych pokarmów, które wywołują przykre symptomy. Do tego typu produktów zaliczyć można owoce, ryby, orzeszki ziemne czy mleko krowie.

Alergicy wyczuleni na pyłki roślin powinni w miarę możliwości ignorować miejsca, w których stężenie pyłków jest wysokie. korzystniej wybierać tereny nadmorskie lub wysokogórskie, które są słabiej zanieczyszczone.

Dla podatnych na pyłki roślin zaś najlepiej nie przebywać w miejscach, gdzie stężenie pyłków jest stosunkowo znaczne. Dobrym|ciekawym pomysłem jest też rezygnacja z wielu rzeczy w mieszkaniu, które będą zbierać kurz. W dużych ośrodkach miejskich (Warszawa, Kraków czy Wrocław), przeważnie w porze letniej, cały kurz przy dość suchym sezonie letnim zasypuje nasze mieszkania. Może niezauważalny na początku stanowczo przeszkadza ludziom nieobojętnym na kurz. Warto w takim razie wentylować wnętrza, ale już późnym wieczorem, gdy kurz opadł.

Jeśli i to nie skutkuje, udaj się do lekarza, który na pewno odnajdzie metodę na redukcję niemiłego uczulenia.